Plastika (augmentácia) prsníkov – všetko čo potrebujete vedieť

Plastika pŕs, čiže plastická operácia prsníkov, zahŕňa chirurgické a lekárske zákroky, ktorých cieľom je buď zväčšenie prsníkov alebo ich modelácia. Zväčšenie prsníkov sa nazýva odborne aj augmentácia prsníkov alebo augmentačná mamma plastika a ide o zväčšenie väčšinou prsníkovými implantátmi. Samotné plastické operácie prsníkov a pŕs však môžu byť zamerané aj na zákrok zvaný pexia, čiže zdvihnutie alebo záves poklesnutých prsníkov.

Zväčšenie prsníkov – pre koho a kedy je určené

Plastika prsníkov sa vykonáva najčastejšie vtedy, ak žena nie je spokojná s veľkosťou prsníkov. Ide o zväčšenie pomocou prsníkových implantátov, pričom najčastejšie podstupujú ženy, ktoré sú nespokojné s veľkosťou svojich prsníkov. Plastika prsníka dnes nie je príliš drahá záležitosť, pretože cena za posledné roky klesala a navyše je výhodou, že sa vykonáva vo viacerých mestách na Slovensku, napríklad Banská Bystrica alebo Košice majú na to výborné podmienky.

 

Kedy najčastejšie ženy volia plastické operácie?

  • napríklad pri nedostatočnom vývine prsníkov už od narodenia, čiže ak sú ich prsia prirodzene nedostatočne veľké
  • plastika prsníka je častá aj po amputácii prsníka v dôsledku úrazu alebo ochorenia
  • ak nastane zmenšenie prsníkov alebo zmena ich tvaru v priebehu života, napríklad v prípade dojčenia alebo redukcie hmotnosti
  • pokiaľ je výrazná asymetria prsníkov, čiže ak je jeden menší ako druhý (tu sa využíva najmä zväčšenie prsníkov kyselinou hyaluronovou, kde cena nie je o moc iná ako pri bežnej metóde)

 

Zväčšenie a operácie sa vykonávajú vo veľkých mestách ako napríklad Bratislava a Košice, ale aj v menších, pokiaľ tu existuje špecializované zdravotnícke stredisko alebo klinika. Podstúpiť ho môžu ženy bez výraznejšieho obmedzenia ohľadom veku, samozrejme rozhoduje celkový zdravotný stav. Plastika prsníkov má už pomerne prijateľné ceny a tak či už ide o zväčšenie alebo inú korekciu, tento zákrok sa stal dostupnejší pre širšie vrstvy.

 

Ako sa vykonáva augmentácia prsníkov

Plastika pŕs sa vykonáva pomocou implantátov, pričom sú dva typy. Prvým sú implantáty plnené gélom, druhým sú implantáty plnené soľným roztokom, pričom u nás v Európe sa používa viac prvý typ. Ide o plnené implantáty silikónovým gélom, ktorý najviac napodobňuje konzistenciu, tvar a celkový dojem na pohmat z prirodzeného prsníka. To, ako vyzerá výsledok a samotná plastika prsníkov, je možné nájsť na internete, stačí si len vyhľadať video zamerané na plastiku prsníkov alebo zväčšenie prsníkov.

Video ukazuje obvykle stav, kedy sa porovnáva aj augmentácia prsníkov pred a po, prípadne je možné nájsť aj viaceré foto. Pre koho by sa zdala cena za zákrok príliš vysoká, existuje už aj tzv. plastika pŕs na splátky, kedy je možné ju prefinancovať cez niektoré finančné spoločnosti poskytujúce splátkové úvery. Nejedno internetové fórum alebo internetový diskusia rozoberá aj túto tému, pričom zväčšenie prsníkov ako také nie je oveľa drahšie v porovnaní s inými zákrokmi estetickej a plastickej chirurgie.

Priebeh operácie je veľmi jednoduchý, pričom najčastejšie sa zákrok vykonáva pri plnej anestézii a trvá od 1 do 2 hodín. Implantát sa vkladá cez rez, ktorý je vedený buď v podpazuší, v záhybe pod prsníkom alebo okolo prsnej bradavky. Rozhodnutie o spôsobe rezu ako aj o najvhodnejšom umiestnení pre danú pacientku je veľmi individuálne. Nevýhodou tohto spôsobu je však jazva a nutnosť vyberania stehov po 7 – 10 dňoch od zákroku.

Veľa žien sa pýta, aké sú zdravotné riziká po vykonaní augmentácie. Čo sa týka pooperačných komplikácii, napríklad pri infekcii, je nutné vybratie implantátov, preliečenie infekcie a následné vloženie nových implantátov. Kojenie je aj s implantátmi a po operácii prsníkov možné. Čo sa týka samotnej jazvy, mäkkosť a pohyblivosť prsníkov záleží od tuhosti samotnej jazvy, ktorá po tomto druhu operácie vzniká vždy. Kto ale nechce mať jazvu vôbec, pre toho je možné alternatívne zväčšenie a to cez vlastný tuk a kmeňové bunky.

 

II. generácia zväčšovania prsníkov

Pokiaľ máte záujem o bezpečné a prirodzenejšie zväčšenie prsníkov, vlastným tukom alebo kmeňovými bunkami sa to dá spraviť tiež. Cena takýchto zákrokov je už približne rovnaká ako pri zákroku, kedy by bola vykonaná plastika prsníkov pomocou implantátov. Taktiež všeobecná diskusia verejnosti ale aj odborná diskusia sa čoraz viac prikláňajú k názoru, že tento spôsob je pre ženu ďaleko prirodzenejší a bezpečnejší a ide o trvalé riešenie tvarované na mieru.

V prípade riešenia plastickej operácie a autoaugmentácie prsníkov pomocou vlastného tuku ide o bezpečnú formu, pretože sa do tela nedostávajú žiadne umelé látky. Prsia sa dokážu týmto zákrokom zväčšiť až o 3 čísla a zároveň sa žena zbaví nechceného tuku z partií, kde by ho mať nemala – napríklad brucho, zadok a stehná. Celý zákrok trvá obvykle 2 hodiny, nezostávajú po ňom žiadne jazvy a rekonvalescencia je extrémne rýchla. Navyše, plastika prsníkov tukom prebieha len počas lokálnej anestézii.

 

  • Ide v podstate o zväčšenie prsníkov kombináciou tukových buniek a kmeňových buniek
  • Táto zmes sa postupne po vrstvách vpraví do prsníkov tak, aby došlo k zväčšeniu na požadovanú veľkosť aj tvar prsníka
  • Miesto vpichu sa navyše zahojí bez toho, aby vznikla jazva, čo umožňuje veľmi estetický vzhľad prsníkov aj po zákroku
  • Navyše, nová generácia kmeňových buniek má vyššiu koncentráciu ako v minulosti a prsia sú tak jemné, pevné a navyše prirodzené
  • Počas prvých 7-14 dní sa približne 20 % tukového tkaniva vstrebe, zvyšných 80 % už ostáva v prsiach nastálo